STRAKONICE –  Při slavnostním vyhlašování nejlepších sportovců strakonického regionu, které se uskutečnilo v pátek 8. února v Rytířském sále a které spolupořádá Týdeník Strakonicko, byl vzácným hostem známý novinář, publicista a komentátor České televize Jakub Bažant. Ke Strakonicím má vřelý vztah. Za ženu si totiž vzal jednu z nejúspěšnějších basketbalistek místního klubu Petru Vondřičkovou. Manželé před třinácti lety založili sportovní charitu Každý koš pomáhá a tento spolek pomáhá těm, kteří neměli v životě takové štěstí. Byl to nápad Jakuba Bažanta uspořádat v rámci této akce dražbu dresu z filmu Zlatý podraz s podpisem hlavního hrdiny, herce Zdeňka Piškuly. Jakub Bažant je podepsán pod scénářem tohoto filmu. Dražba proběhla ve prospěch Terezky Kodýdkové, malé slečny, která má jen polovinu srdce a ve svých necelých jedenácti letech prodělala už téměř dvacet operačních zákroků. Terezku Kodýdkovou dobře znají i čtenáři Týdeníku Strakonicko, kteří pro ni neúnavně už pět let sbírají víčka z PET lahví. Tento sběr koordinuje redakce, ale sluší se říci, že impuls k takovéto pomoci vzešel od strakonických hokejistů, krasobruslařů a florbalistů.

Dražba dresu proběhla. Nakonec ho po malé přestřelce vydražil sportovní redaktor Týdeníku Strakonicko Jan Petráš za 5500 korun.

Jakub Bažant ještě rozjel sbírku přímo do kasičky a celkově se vybralo 12 505 korun ve prospěch Terezky. V rozhovoru těsně po akci Jakub Bažant uvedl, že to není konečná částka, protože místostarosta města Josef Štrébl na společenském setkání veřejně slíbil, že vedení radnice nezůstane stát stranou a najde možnost, jak částku navýšit. Bohužel do předání peněz rodině Kodýdkových se tak nestalo. Místostarosta den před oficiálním předáním telefonoval, že se zatím nepodařilo navýšení projednat. A tak částku na konečných 15 505 korun nakonec dorovnal legendární basketbalový trenér Miroslav Vondřička.

 

Předání proběhlo ve čtvrtek 28. února v redakci Týdeníku Strakonicko. Pro finanční dárek si přijela Terezka s maminkou a dědečkem. Paní Soňa měla slzy v očích, když Terezka peníze přebírala. Jen děkovala, děkovala a prosila, abychom její poděkování předali prostřednictvím novin všem, kteří jim pomáhají. Soňa Kodýdková, aniž bychom něco takového požadovali, řekla, že doloží paragony a faktury, aby všichni měli přehled, za co peníze utratili. Za část peněz by chtěla udělat radost Terezce, která 9. března slaví 11. narozeniny, a obnovit jí pokojíček podle jejích představ. To je prý Terezčino velké přání.

V mezičase se k nám dostala ještě další dobrá zpráva. Strakoničtí házenkáři se rozhodli Terezce také pomoci a při svém domácím utkání ???? jí věnují peníze ze vstupného a z veřejné sbírky.

 

Protože se poctiví sběrači víček neustále ptají, jak se Terezce daří a co je nového, přinášíme rozhovor se Soňou Kodýdkovou i Terezkou.